Společnost ELAN si v oblasti bezpečnosti volí za partnera značku DuPont Tyvek®

Tyvek500_Xpert_Elan_5

Slovinská společnost ELAN je známá především jako výrobce lyží. Společnost ELAN si vydobyla pozici jednoho z nejlepších výrobců lyží na světě. Zásluhu na tom má nejen Ingemar Stenmark, jeden z nejúspěšnějších světových lyžařů všech dob, který drží rekord v počtu vítězství ve světových pohárech v alpském lyžování (vždy na lyžích ELAN), ale také inovace, kterými společnost vylepšila carvingové lyže. V letech 2012 a 2015 získala společnost ELAN ocenění Plus X Award v kategorii „Nejinovativnější sportovní značka“. Díky tomu se společnosti daří soustavně rozšiřovat okruh svých aktivit a v současné době je globální značkou technického sportovního vybavení a jachet. Má přes 800 zaměstnanců a tržby 85 milionů eur. Společnost je také jedním z největších a nejsilnějších výrobců technicky pokročilých kompozitních dílů pro větrnou energetiku a stala se i důležitým dodavatelem a partnerem divize Siemens Gamesa (příbřežní větrné elektrárny) v oblasti výzkumu a vývoje.

 

Divize větrné energetiky

Továrnu společnosti ELAN každý týden opustí dvě až tři gondoly pro větrné elektrárny. Každá z nich je 12 metrů dlouhá, má průměr 6 metrů a váží zhruba 9 tun. Na přepravu všech částí jedné gondoly jsou zapotřebí čtyři nákladní vozidla. Přibližně 10krát ročně se kvůli nakládání a přepravě stožárů elektráren nákladními vozidly musí částečně uzavřít dálnice. Stožáry mohou na délku měřit 50 až 100 metrů. Společnost za rok vyrobí přes 10 000 základních segmentů – každý z nich se skládá ze 70 až 90 vrstev sklolaminátu. Tyto segmenty následně putují do továren v Dánsku, Anglii, Číně, Maroku a dalších zemích světa, kde se z nich vyrábějí listy větrné elektrárny.

Postup výroby

Plocha výrobního zařízení divize pro větrnou energetiku je přes 10 000 metrů čtverečných. Zařízení se nachází ve vesnici Begunje na Gorenjskem, odkud je úžasný výhled na Slovinské Alpy. Výroba kompozitu vyžaduje soustředěnost všech zúčastněných pracovníků. Segmenty skelného vlákna je totiž třeba pečlivě impregnovat pryskyřicí, která jim dodá ty správné mechanické vlastnosti nutné pro správnou funkčnost těchto prvků. Pryskyřice se na segmenty nanáší ručně – nanášení provádí pracovník pomocí štětce či válečku. Protože tato činnost vyžaduje jen tu nejzákladnější výbavu, jedná se o nejrozšířenější techniku. Ve společnosti ELAN se takto vyrábějí pouze základní segmenty. Protože jsou však pracovníci vystaveni přímému vlivu složek pryskyřice, vyvíjí společnost vysoce propracovanou technologii výroby vstřikování do uzavřených forem. Na druhou stranu společnost ELAN používá k výrobě kompozitních dílů gondol větrných elektráren polyesterové pryskyřice, u kterých jsou emise těkavých organických látek běžné. Proto také společnost ELAN léta používá méně zdraví škodlivou a ekologičtější metodu podtlakového vstřikování.

Bezpečnost pracovníků především

Při výrobě kompozitních materiálů jsou někteří zaměstnanci vystaveni působení složek pryskyřice, působení složek aerosolu používaného k vysoušení vrstev vlákna a působení skelného prachu při závěrečném opracování povrchu. Veškeré hlavní složky výrobků z kompozitu patří mezi dráždivé látky a profesní alergeny. Podráždění může vyvolávat i kontakt pokožky se skelným vláknem.  Exponované části těl pracovníků je proto zapotřebí před podrážděním a před spouštěči alergie chránit. „Bezpečnost na pracovišti je naší absolutní prioritou,“ říká Igor Zupan, ředitel výzkumu a vývoje v divizi větrné energie společnosti ELAN.

Řešení společnosti DuPont

To znamená, že důsledně dbáme na všechny informace z bezpečnostních listů každého materiálu, který ve společnosti ELAN používáme. K tomu ještě pravidelně měříme úroveň rizika na pracovišti, provádíme analýzu rizik a podnikáme opatření, která regulují míru vystavení nebezpečným látkám. Společnost ELAN se rovněž intenzivně snaží vybrat svým pracovníkům tu nejvhodněji řešenou pracovní kombinézu. To se jí povedlo s ochrannými kombinézami DuPont Tyvek® 600 Plus a DuPont™ Tyvek® 500 Xpert. Hlavními důvody ke spolupráci se společností DuPont jsou podle Igora Zupana tyto: „Jejich technická odbornost, znalosti, řádně prováděná školení a doporučení, jak ochranné oděvy DuPont bezpečně oblékat i svlékat.“ Dodal také, že společnost DuPont je světově známý výrobce ochranných oděvů, na které je možné se spolehnout: „Jejich certifikované ochranné oděvy splňují požadavky evropské legislativy. Ti z našich pracovníků, kteří v ochranných kombinézách Tyvek® tráví téměř celou směnu, jsou s tímto řešením spokojeni a na tom nám, mimo jiné, ve společnosti ELAN záleží nejvíce.“ Branka Abram, specialistka na laminování vrstev gondoly, potvrzuje, že pohodlné kombinézy Tyvek® ji dokážou ochránit před lepivými materiály, jejichž účinkům je při své práci vystavena.

Dlouhodobé partnerství

Partnerství společností ELAN a DuPont vzniklo v roce 2010, když společnost ELAN začala používat kombinézy DuPont Tyvek®.  Protože pracovníci byli s úrovní materiálu i ochrany spokojeni, společnost ELAN je o rok později vybavila také doplňky značky DuPont, jako jsou rukávy DuPont Tyvek® 500 Sleeve model PS32LA, návleky na obuv DuPont™ Tyvek® 500 Shoe cover model POS0, ke kterým v roce 2013 přibyly ještě kalhoty DuPont Tyvek® 500 Trousers. Díky pevnému partnerství se značkou DuPont může společnost ELAN zajišťovat svým zaměstnancům bezpečné pracovní prostředí.