Pracovníci společnosti AIRBUS jsou chráněni pomocí řešení Tyvek® a Tychem®

V letištní zóně Toulouse-Blagnac, kde se nachází jeden ze čtyř francouzských výrobních závodů společnosti AIRBUS, je ochrana pracovníků při nanášení nátěrů nástřikem a při provádění údržby a prohlídek letadel zajišťována pomocí kombinéz DuPont™ Tyvek® a Tychem®.

Společnost AIRBUS, vedoucí evropský výrobce letecké techniky, zaměstnává v celé Evropě 55 000 osob zabývajících se konstrukcí, vývojem, výrobou, odbytem a technickou poprodejní podporou letadel, která létají do všech koutů světa. Kombinézy Tyvek® 600 Plus a Tychem® 6000 F se používají k zajištění ochrany velkého počtu těchto pracovníků ve výrobním závodě Toulouse-Blagnac ve Francii.

Kombinézy DuPont™ Tyvek® 600 Plus

V závodě Clement Ader nacházejícím se v letištní zóně Toulouse-Blagnac tráví týmy po osmi lidech téměř celý týden nanášením 3 až 6 vrstev laku na letadlo AIRBUS A320, přičemž postup je závislý na složitosti konstrukce. Letadlo, na kterém dosud nejsou namontovány jeho tryskové motory, je obklopeno speciální lešenářskou konstrukcí o délce asi 50 m a šířce 40 m, která se rozprostírá ve čtyřech úrovních, z nichž ta nejvyšší obklopuje záďovou sestavu a dosahuje do výšky téměř 15 m.

Aby bylo minimalizováno nebezpečí pracovních úrazů nebo nemocí způsobených vystavením účinkům jakýchkoli nebezpečných látek, které jsou v nátěru obsaženy, zavedl tým bezpečnostních odborníků společnosti AIRBUS ve spolupráci se samotnými lakýrníky přísné bezpečnostní postupy. Lakovna závodu, ve kterém se vyrábějí letouny AIRBUS A320, je vybavena promyšlenými systémy větrání a regenerace vzduchu. Přefiltrovaný vzduch, který neobsahuje prach, je odváděn prostřednictvím dmychadla umístěného v nejvyšším bodu budovy a viditelně umístěné bezpečnostní pokyny připomínají lakýrníkům, jaký počet pracovníků se smí zdržovat na každé plošině lešení a jaká je maximální povolená hmotnost.

Osobní ochranné vybavení, které lakýrníci v této oblasti používají, zahrnuje pracovní kombinézy DuPont™ Tyvek® 600 Plus s integrovanými palcovými poutky, nezávisle fungující respirátor, bezpečnostní rukavice a bezpečnostní obuv. Jelikož práce lakýrníků zahrnuje úkony prováděné při trvale napřažených pažích přes ochranné zábradlí, pomáhá palcové poutko připevněné k rukávu kombinézy zajišťovat, aby rukávy zůstávaly stále zasunuté v bezpečnostních rukavicích. Protože nedochází k vyhrnování rukávů, jako tomu bylo u dříve používaných kombinéz, je oblek velmi pohodlný.

Kombinéza Tyvek® 600 Plus poskytuje vynikající ochranu před rozstřikovanou kapalinou i mlhou a je kompatibilní s ostatním bezpečnostním vybavením, které natěrači používají, tedy s ventilovanými respirátory, rukavicemi i bezpečnostní obuví.

Tychem® 6000 F – chemická ochrana pro osoby pracující v nebezpečných prostředích

V jiné oblasti výrobního závodu Clement Ader se provádí sestavování a montáž letounu AIRBUS A340. Kontroloři společnosti AIRBUS i jejich protějšky na straně zákazníků spoléhají na ochranné kombinézy DuPont™ Tychem® 6000 F s integrovanými ponožkami jako na prostředek, který zajišťuje ochranu osob přicházejících během výroby a zkoušení do styku s těsnicími hmotami a mazivy.

Preventivní a zátěžové zkoušky, které se na letounu provádějí, zahrnují prohlídky křídel po simulovaných letových testech. Při těchto prohlídkách vstupují kontroloři do oblasti křídel prostřednictvím malých kontrolních průlezů, které jsou uzavřeny pomocí neprodyšného těsnění. Přezkušuje se také vzduchotěsnost konstrukcí palivových nádrží a tlakových komor. Těsnění kontrolních průlezů, palivové nádrže i tlakové komory jsou neprodyšně utěsněna pomocí dvousložkové polysulfidové těsnicí hmoty, která poskytuje vynikající přilnavost k hliníku, titanu, nerezové oceli a mnoha dalším materiálům. S touto látkou je možno zacházet naprosto bezpečně, pokud jsou přijata určitá bezpečnostní opatření.

Díky tomu, že skvěle padne, je ochranný oděv Tychem® 6000 F s integrovanými ponožkami ideální pro práci ve stísněných prostorech, kde neomezuje pohyb a kontrolorům tak umožňuje soustředit se na kontrolní úkony prováděné v oblasti křídel. Oděv je lehký a je vybaven samolepícími klopami dvojitého zipu, elastickým obličejovým otvorem, prošívanými švy přelepenými páskou a elastickými manžetami rukávů a nohavic.

AIRBUS a DuPont: dlouhodobá spolupráce

Spolupráce společnosti AIRBUS s divizí DuPont Personal Protection, která začala v roce 2000, je zaměřena na hledání řešení týkajících se oděvů určených pro specifické druhy nebezpečí a způsoby použití v pracovních prostředích leteckého průmyslu. Společnost DuPont dodala vzorky oděvů na vyzkoušení a poskytla obrovské množství technických informací, včetně parametrů účinnosti souvisejících s protichemickou bariérou, odolností proti roztržení, permeací, antistatickými vlastnostmi atd. Po řadě zkoušek a biometrických analýz potvrdilo zdravotnické oddělení společnosti AIRBUS France, že výsledky testů provedených na vzorcích oděvů Tyvek® a Tychem® byly v požadovaném rozsahu limitních hodnot. V roce 2001 byly ochranné oděvy Tyvek® a Tychem® vybrány. Dnes je společnost DuPont výhradním dodavatelem ochranných oděvů kategorie III pro francouzské závody společnosti AIRBUS.