Společnost DuPont aktualizovala označení osobních ochranných prostředků, aby usnadnila jejich specifikaci a dodržela nové předpisy EU

tyvek-protective-apparel-hero

Společnost DuPont Personal Protection úspěšně dokončila změnu označení a novou certifikaci svého rozsáhlého sortimentu osobních ochranných oděvů. Zákazníci budou moci snadněji určit správný stupeň ochrany pro konkrétní použití a společnost vyhoví nejnovějším předpisům.

Globální změna označení se týká značek ProShield®, Tyvek® a Tychem®. Součástí je i snadno použitelný grafický obal pro jednodušší identifikaci výrobku. Všechny ochranné oděvy v portfoliu společnosti DuPont jsou nyní certifikované a mají nové označení, které odpovídá novému nařízení EU 2016/425.

Nařízení o osobních ochranných prostředcích nahrazuje směrnici o osobních ochranných prostředcích (89/686/EHS). K nejdůležitějším změnám tohoto nového nařízení patří kromě nové klasifikace některých výrobků a zavedení pětiletého limitu pro certifikáty CE také jasné označení povinností všech ekonomických subjektů v dodavatelském řetězci. Nové nařízení rovněž jasně definuje, že dovozce nebo distributor, který dodává výrobky na evropský trh pod svým jménem, značkou nebo obchodní značkou, nese plnou odpovědnost za výrobce. Je nezbytně nutné, aby všechny subjekty v dodavatelském řetězci znaly své povinnosti a zákazníci, kteří používají osobní ochranné prostředky, věděli, co mohou očekávat od dodavatelů.

Společnost DuPont Personal Protection, jako přední výrobce osobních ochranných prostředků, se na změnu požadavků připravila v dostatečném předstihu, jak nám vysvětluje Albrecht Gerland, produktový manažer pro EMEA:

„Naší hlavní prioritou i hlavní prioritou našich zákazníků je zajistit pracovníkům nejvyšší možnou ochranu. Sortiment ochranných oděvů a doplňků se postupně rozrůstal, jak se vyvíjely zdravotní a bezpečnostní požadavky a vznikaly nové problémy na pracovištích. S příchodem nových nařízení EU nastal vhodný čas zajistit co nejjasnější a nejjednodušší označování ochranných oděvů DuPont tak, aby odpovídalo konkrétním požadavkům na ochranu. Názvy produktů v sortimentu osobních ochranných prostředků jsme globálně sjednotili. Naši zákazníci mají jistotu nejvyššího stupně ochrany a dodržení všech předpisů.“

Nové označení zavedené společností DuPont má zákazníkům pomoci jasně rozpoznat stupeň ochrany, které jednotlivé oděvy poskytují. Použili jsme dvojí značení: První je číslo v názvu produktu: Čím vyšší číslo, tím vyšší stupeň ochrany oděv nabízí. Například oblíbená kombinéza Tyvek® Classic Xpert má nyní označení Tyvek® 500 Xpert. Ochranný oděv Tychem® ThermoPro, který chrání proti třem rizikům, má nyní označení Tychem® 6000 FR ThermoPro.

Dále společnost DuPont zavedla na obalech i na samotných oděvech barevně rozlišené osmiúhelníky, které určují stupeň ochrany. Šedá znamená, že osobní ochranný prostředek je odolný proti nerizikovým kapalinám a částicím. Modrá znamená, že osobní ochranný prostředek nabízí ochranu před nebezpečnými částicemi a slabým chemickým postřikem. Nejvyšší stupeň ochrany, který u osobních ochranných prostředků poskytuje spolehlivou ochranu proti chemickým, biologickým a tepelným rizikům, je spojen s oranžovou značkou.  Nové barevné označení má pomoci při bezprostřední identifikaci výrobku. Dále jsme u větších balení i u jednotlivých kusů zavedli nové čárové kódy EAN, které usnadňují kontrolu objednávek a inventarizaci.

Změnil se název a obal, ale odolné zpracování a spolehlivost ochranných oděvů zůstávají stejné. Kvůli snadnějšímu objednávání jsme zachovali původní výrobní čísla a referenční označení.

Společnost DuPont vydala jednoduchou online referenční příručku, která má zákazníkům pomoci vyznat se ve starých a nových názvech výrobků. Příručka je dostupná zde: http://newsystem.tyvek.co.uk  

For Greater Good je závazek značky DuPont Tyvek®. Materiál Tyvek® poskytuje lidem spolehlivou ochranu, díky které se mohou bez obav zaměřit na dosažení vyšších cílů, což je obecně přínosné.