Lucembursko:  DuPont™ Tyvek® poskytuje atraktivnímu sportovnímu a rekreačnímu středisku "Les Thermes" dlouhodobou ochranu a vysoký vnitřní komfort

DuPont™ Tyvek® poskytuje atraktivnímu sportovnímu a rekreačnímu středisku "Les Thermes" dlouhodobou ochranu a vysoký vnitřní komfort

Vyspělá stavební membrána DuPont™ Tyvek® poskytuje prestižnímu sportovnímu a rekreačnímu středisku „Les Thermes”“ poblíž měst Strassen a Bertrange v Lucembursku (www.lesthermes.net) dlouhodobou ochranu a vysoký vnitřní komfort. Jejím hlavním úkolem je chránit převážně dřevěnou konstrukci před škodlivými vlivy kondenzace a vytvářet účinnou vzduchotěsnou a voděodolnou bariéru proti nepřízni počasí.

Sportovní a rekreační středisko Les Thermes, navržené sdružením architektů, tvořeným společnostmi Witry & Witry (www.witry-witry.lu), Jim Clemes Architectes (www.clemes.lu) a Hermann & Valentiny et Associés (www.hvp.lu), je velmi svérázné – má tvar vesmírné lodi, která právě přistála na horizontu. Tato třípodlažní budova nabízí celou řadu aktivit – od plavání v soustavě vnitřních a vnějších bazénů až po relaxaci v sauně či cvičení ve fitness centru. Převažujícím prvkem návrhu celého střediska je průhlednost, která umožňuje nahlédnout do různých prostor budovy a sledovat nabízené aktivity.

Vzhledem k orientaci budovy na sever a jih interiéry i venkovní prostory maximálně využívají denní světlo, které mají k dispozici. Betonová konstrukce aktivní zóny je kompaktně začleněna do okolní krajiny. Stejný materiál je použit i pro základy plaveckých bazénů, zatímco samotné bazény jsou vyrobeny z nerezové oceli a uloženy do betonové konstrukce.

Celé rekreační středisko je uzavřeno do lepeného vrstveného dřevěného obalu o velkém rozpětí, který zároveň pomáhá definovat oblý tvar fasády. Dřevo v konstrukci s uzavřenými spoji poskytuje tepelnou izolaci i ochranu proti povětrnostním podmínkám. Vnější obal speciálně konstruovaných stěn tvoří hliníkové šindele, které pokrývají i zaoblené tvary, pokračující ze střechy do fasády. Velké, uzavřené střešní otvory propouštějí do aktivní zóny dostatek světla. 

Všechny střešní, fasádní a interiérové práce ze dřeva provedli odborníci ze společnosti Ochs GmbH z německého Kirchbergu. Použít difúzní membránu DuPont™ Tyvek® pro ambiciózní fasádu byl také jejich nápad. DuPont™ Tyvek®  poskytuje vynikající ochranu před vnějšími povětrnostními vlivy a zároveň umožňuje volné odpařování vodních par.

Tuto schopnost má díky vědeckému a technickému zázemí společnosti DuPont: DuPont™ Tyvek® je tvořen „sítí“ z milionů mikrovláken, která nepropouští vodu, ale umožňuje volné odpařování vodních par skrze přirozené póry ve své struktuře.

Materiál DuPont™ Tyvek®  je ve středisku Les Thermes instalován jako izolace pod krytinu, a proto funguje jako účinná vzduchotěsná a  voděodolná bariéra proti nepřízni počasí a zároveň umožňuje odvádět vlhkost po celém povrchu budovy a tím zabránit případnému rozkladu dřeva. Tato membrána, vyráběná za použití unikátní technologie tavného odstředivého spřádání, tzv. flash-spinning and bonding, je velmi pevná a odolná vůči UV záření a běžnému opotřebení. Svou spolehlivou ochrannou schopností, odolností a bezproblémovou instalací přináší uživateli klid a pohodu.

Ve sportovním a rekreačním středisku v Lucembursku byla membrána DuPont™ Tyvek® položena přímo na fasádní desky a upevněna hřebíky se širokou hlavou. Následně byl instalován vnější plášť z hliníkových šindelů.