Vyspělá stavební fólie DuPont™ Tyvek® našla skvělé využití při stavbě nové sportovní haly

DuPont™ Tyvek® advanced building membrane is fit for purpose at new Sports Hall
Photos by Jake Fitzjones for DuPont®

Westminsterská radnice iniciovala v Paddingtonu v západním Londýně výstavbu nového, impozantního sportovního centra Little Venice o rozloze 1 435 m2, jehož cílem je poskytovat kvalitní služby pro využití volného času, pro rekreační i sportovní účely. Podle projektu mělo být centrum energeticky co nejúspornější a při stavbě měly být použity vyspělé materiály a systémy. Budova, navržená studiem LCE Architects a realizovaná ve spolupráci s radou pro trvale udržitelnou výstavbu Go Green, se též pyšně honosí „zelenou střechou.“

V projektu haly hrají významnou roli tři vysoce funkční membrány od DuPont Building Innovations. Jednak chrání atraktivní, moderní konstrukci, jednak zvyšují tepelnou účinnost budovy. Membrána DuPont™ Tyvek® UV Facade byla vyvinuta za použití stejné unikátní technologie, která z produktu DuPont™ Tyvek® učinila jedničku na trhu a která při projektování otevřených fasád dává větší volnost a jistotu. Ve sportovním centru byla použita k ochraně zdí prodyšně izolovaných proti UV záření (za použití technologie Rainscreen) a je instalována za dřevěným obložením Finnforest Thermowood.

 

Podle očekávání chrání vyspělá membrána DuPont™ Tyvek® spolehlivě i proti větru, vodě, meziprostorové kondenzaci a úniku vzduchu a současně umožňuje rozptyl par. Je velmi pevná a snadno se s ní pracuje. Navíc má za sebou technickou podporu a skvělé zázemí globální společnosti, využívající nejnovějších vědeckých poznatků. Fólie DuPont™ Tyvek® UV Facade nese značku kvality CE podle normy EN 13859-2 a v průběhu velmi přísných testů prokázala schopnost odolávat UV záření po opravdu velmi dlouhou dobu. 

Podle Marka Hewitta z LCE Architects byla membrána DuPont™ Tyvek® UV Facade vybrána proto, že „prioritou návrhu bylo použití otevřené fasády dřevostavby (z důvodů odvětrání, zastínění proti slunci, ekologického hospodaření s materiály a vzhledu), a tak bylo potřeba nalézt vhodnou prodyšnou membránu, která by vydržela devastující účinky UV záření. Také měla mít dlouhou životnost, a to stejnou nebo ještě delší, než je životnost obkladů Thermowood, neměla vyžadovat celoživotní údržbu a měla být strukturálně celistvá, aby při stavbě nedošlo k jejímu poškození“.

Spolu s DuPont™ Tyvek® UV Facade byly použity další dva výrobky z řady vyspělých membrán DuPont™ Tyvek®, které poskytují svou vynikající ochranu zase dalším částem konstrukce. Membrána DuPont™ Tyvek® Supro je instalována za vnějšími zdmi, které jsou oplechovány systémem Bailey Eaves (nikoli obloženy dřevem), zatímco AirGuard® Sd5 se umísťuje mezi izolovaný ocelový rám a vnitřní obložení některých vnějších zdí.

Mark Hewitt dodává, že „prodyšná membrána DuPont™ Tyvek® Supro byla instalována za sekundární ocelovou konstrukci a hliníkovou konstrukci pro Rainscreen, protože zajišťuje potřebnou odolnost vůči vlhkosti a opotřebení a vykazuje vysokou paropropustnost, která umožňuje vnějším zdím řádně dýchat, zatímco AirGuard® Sd5 představuje další parozábranu a významně zabraňuje úniku vzduchu”.

Díky těmto stavebním materiálům budou návštěvníci nového sportcentra moci pohodlně využívat sedm hřišť pro kolektivní hry, víceúčelové taneční studio, posilovnu, knihovnu a skvěle vybavené IT kariérní centrum a provozovatelé budou moci udržet energetické náklady v této vysoce efektivní budově na minimální úrovni.