Severní expozice: Norský hotel zimních sportů poskytne důsledný test ochranných vlastností membrány DuPont™ Tyvek® UV Facade

DSP_Tyvek_Norway

V jedné z prvních významnějších aplikací nové membrány DuPont™ Tyvek® UV Facade v Evropě si stavební dodavatelé v lokalitě Estatia Resort Norefjell (Norefjell, jižní Norsko – otevření na jaře 2009) vybrali prodyšnou membránu odolnou vůči UV záření pro dlouhotrvající ochranu hotelu s dřevěnou fasádní konstrukcí, která má průzorové mezery mezi pohledovými latěmi. Tato sportovní lokalita s lázněmi se nachází ve výšce 800 metrů nad mořem, v oblasti známé extrémním skandinávským klimatem, a proto je tato aplikace nefalšovaným testem trvanlivosti a výkonu pokrokové ochranné membrány. 

Atraktivní dřevěný fasádní panel s průzorovými mezerami je používán u většiny vnějších stěn sportovních hotelů, včetně jejich hlavní budovy a přilehlých apartmá. Za ním se skrývá asi 30000 metrů čtverečních membrány DuPont™ Tyvek® UV Facade, která je dodávána distributorem stavebních materiálů Optimera AS (Oslo, Norsko) a která poskytuje efektivní, dlouhotrvající ochranu budovy před škodlivými vlivy prostředí, kterým je stavba neustále vystavena. „Vytvoření mezery mezi latěmi o šířce 1 cm ve fasádě znamená, že ochranná membrána instalovaná za ní by byla vystavena UV záření během celého životního cyklu hotelu, což by potenciálně ohrožovalo její dlouhodobou funkčnost,“ vysvětluje pan Harald Lauvland Knutsen ze stavební firmy Kruse Smith AS (Kristiansand, Norsko), který dohlížel na konstrukci fasády hotelu. „Proto jsme potřebovali najít materiál, který by splňoval naše požadavky na extrémně vysokou odolnost vůči UV záření.“ 

DuPont™ Tyvek® UV Facade, která byla speciálně vyvinuta pro potřeby konstrukcí s otevřenými fasádami, je doposud jediným známým materiálem nosícím označení CE v souladu s normou EN 13859-2. Podle této normy musí být materiál testován v takové laboratoři, kde je trvale vystaven UV záření po dobu 5 000 hodin (což odpovídá téměř 7 měsícům). Dokonce i po takovémto dlouhotrvajícím tvrdém testu bylo zjištěno, že membrána DuPont™ Tyvek® UV Facade zůstává plně funkční a udržuje si více než 90 % své pevnosti a 80 % své ohebnosti.

„Záruky na pokrokové ochranné membrány poskytnuté společností DuPont s ohledem na dlouhodobý výkon stejně jako působivé výsledky provedených testů, které byly schopny potvrdit vlastnosti membrány, byly hlavním důvodem pro výběr materiálu DuPont™ Tyvek® UV Facade,“ komentuje Harald Lauvland Knutsen.

U membrány DuPont™ Tyvek® UV Facade je odhadováno, že ochrání izolaci a strukturu za pohledovým laťováním s průzorovými mezerami až 50 let, za předpokladu mezery mezi latěmi o šířce 20 mm. Navíc poskytuje společnost DuPont 10letou funkční záruku při dodržení mezery mezi latěmi o šířce do 30 mm. Současně může být membrána DuPont™ Tyvek® UV Facade vystavena jakýmkoliv povětrnostním podmínkám až 4 měsíce předtím, než je zakryta, a to bez jakýchkoliv negativních dopadů na trvanlivost nebo funkčnost tohoto materiálu. Jako všechny membrány DuPont™ Tyvek®, tak i materiál DuPont™ Tyvek® UV Facade je extrémně lehký, flexibilní a snadno se instaluje. 

Výhody kombinace stability vůči UV záření prokázané u nové membrány DuPont™ Tyvek® UV Facade společně s již existujícími kvalitami produktů DuPont™ Tyvek® (včetně výjimečných vlastností řízení vlhkosti či vysoké propustnosti pro páru) lze přičíst speciálnímu výrobnímu procesu, který vytváří tento unikátní, vysoce odolný materiál. Tato technologie flash-spinning a technologie lepení jsou používány pouze u výroby produktů DuPont™ Tyvek®, nikoliv u jakýchkoliv jiných srovnatelných materiálů. Tento výrobní proces je základem pro vytvoření speciální kombinace vlastností – odolnosti vůči dešti a větru společně s vysokou paropropustností v jediné funkční vrstvě.

Estatia Resort, s centrálou v Drammen, Norsko, vyvíjí a provozuje sportovní a zdravotnická zařízení či lázně. Do jejich působnosti spadají například Quality Spa & Resort Holmsbu, Quality Spa & Resort Kragero, Estatia Resort Norefjell a Estatia Resort Trysil.