Tyvek® FireCurb™ je klíčem ke zvyšování bezpečnosti a udržitelnosti v novém hotelu a kongresovém centru Lerkendal

Tyvek® FireCurb™ je klíčem ke zvyšování bezpečnosti a udržitelnosti v novém hotelu a kongresovém centru Lerkendal
Na vnější plášť nového hotelu Lerkendal v Norsku se 400 pokoji bylo instalováno 12 000 čtverečních metrů samozhášecí fólie DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap, a to v podobě panelů, které byly sestaveny mimo staveniště. Foto Isola, všechna práva vyhrazena.

Působivý projekt hotelu Lerkendal, který je součástí komplexu „Lerkendal Stadion“ v norském Trondheimu, si stanovil významné cíle úspěšnosti v souladu s bohatou historií fotbalového klubu Rosenborg Football Club, který má na tomto stadionu domácí působiště. S rozlohou 35 000 čtverečních metrů a výškou 75 metrů se 20podlažní budova skládá ze 400 pokojů plus nejmodernějších volnočasových a konferenčních prostor, a klade si za cíl zajišťovat nejvyšší standard bezpečnosti, efektivity a udržitelnosti. Ve skutečnosti usiluje projekt o status „mistrovství“ jako energeticky nejúspornější hotel na světě.

Budova byla vyprojektována v ateliéru Voll (ve spolupráci s dodavatelem Hent AS a energetickými konzultanty ze společnosti Rambøll) a byla plánována tak, aby bylo možné uchovávat energii jak pasivně, tak i prostřednictvím konstrukčních prvků, jako je optimální vzduchotěsnost (0,4 h-1. Hodnota součinitele prostupu tepla stěn: 0,15 W/m2K) – a aktivně: prostřednictvím vody se solárním ohřevem, rekuperace energie z výtahů a chladicích zařízení a vyzýváním hostů k úspoře energie a jejich odměňováním za takovou úsporu. Jednotlivá podlaží hotelu budou obsazována postupně a nevyužívaná podlaží budou z hlediska spotřeby neaktivní. Cílem je dosažení celkové spotřeby energie hotelu maximálně 50 kW na čtvereční metr za rok, což je znatelně nižší hodnota než je aktuální průměrná spotřeba a požadavky novějších směrnic.

Tento vizionářský projekt vyžadoval využití specializovaných a inovativních řešení pro ochranu budovy, a to jak ve fázi výstavby, tak i během vlastního provozu. Nehledě na minimalizaci uhlíkové stopy a současné zajištění maximálního pohodlí v interiéru se dalším klíčovým faktorem návrhu přirozeně stává bezpečnost hostů – a v podobě materiálu DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap (ohnivzdornost třídy B-s1,d0 dle  EN13501-1) těží konstrukce z obou skutečností.

 

Po dodání spolu s technickou podporou, a to jak na staveništi, tak i mimo něj, od společnosti Isola (distributor produktů DuPont™ Tyvek® v Norsku, Švédsku a Dánsku) a po schválení norskými bezpečnostními poradci COWI AS, bylo na plášť budovy nainstalováno 12 000 metrů čtverečních fólie DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap, aby bylo možné zajistit přísné požadavky na vzduchotěsnost, tepelnou funkčnost a regulaci vlhkosti. Přijetí tohoto produktu společnosti DuPont by také umožnilo v případě požáru omezit šíření ohně v rámci konstrukce fasády, snížit poškození a potenciálně zachránit lidské životy.

Lehká, robustní fólie DuPont™ Tyvek® FireCurb™ Housewrap se snadnou manipulací byla nainstalována na vnější plášť v podobě „předpřipravených“ a pečlivě utěsněných panelů sestavených mimo staveniště jako samostatné části v prostorách společnosti Skanska vzdálených přibližně 100 km severně od Trondheimu.

„Tato nová inovativní fólie od společnosti DuPont byla odpovědí na kombinaci vyšší požární bezpečnosti se zvýšenou tepelnou účinností a komfortu v interiéru, díky čemuž se jedná o velmi specifický nový pokrok. Instalace byla snadná a rychlá a my svoji důvěru pevně vkládáme do produktu DuPont™ Tyvek® FireCurb™“, říká Hans Olav Bømark ze společnosti Isola.

Elin Tørlen Lønvik z COWI AS, jmenovaný konzultant požární bezpečnosti projektu, dodává „Naše analýza rizik pro tento projekt vznesla podezření, že může díky výšce stavby dojít k rychlému rozšíření vnějšího požáru po fasádě a jeho likvidace a uhašení mohou být velmi obtížné. I když je pravděpodobnost takového požáru velmi nízká, následky by mohly být velmi vážné, takže bylo nezbytné začlenit speciální požadavky týkající se provedení fasády a použitých materiálů.“

Elin pokračuje, „Hotel Lerkendal má na norské poměry neskutečnou výšku a současné stavebními předpisy zcela nepokrývají aspekty vyplývajících rizik. Z toho důvodu došlo ke zpřísnění požadavků na použité materiály fasády, což představuje výzvu s ohledem na specifikaci větrných zábran. Tyto fólie, které se používají pro dosažení požadavků hustoty, mohou za určitých okolností nepříznivě ovlivnit požární bezpečnost, protože jsou často vyrobeny ze snadno zápalných, rychle hořících materiálů, které vytvářejí hořící kapky. Proto jsme byli příjemně překvapeni, když náš dodavatel, společnost Hent AS, nalezl produkt s potřebnou dokumentací, který by mohl splňovat všechny hlavní požadavky, a velmi pozitivně jsme hodnotili, že je nyní na trhu dostupný pružný větruodolný materiál s požární klasifikací třídy B-s1,d0 v souladu s EN 13501-1.“

Základní kámen projektu Lerkendal byl položen v červnu 2012 a hotel si klade za cíl přivítat první hosty 16. května 2014, právě včas na domácí zápas Rosenborgu na norský národní svátek.  Celkový rozpočet stavby činí 640 mil. NOK (přibl. 80 mil. EUR) a po dokončení bude hotel provozovat skupina Scandic, což je největší hotelový řetězec ve skandinávských zemích.