Rekonstrukce po zemětřesení v italském Abruzzu

Antiseismický a ekologicky trvale udržitelný bytový dům, postavený asociací CogEsi v provincii L'Aquila v Itálii
Antiseismický a ekologicky trvale udržitelný bytový dům, postavený asociací CogEsi v provincii L'Aquila v Itálii (foto: Luciana Canu)

Po dramatickém zemětřesení v Abruzzu v dubnu 2009 spustila asociace CogEsi zcela nový rekonstrukční projekt s názvem CASE (Complex Anti-Seismic Sustainable Ecocompatible, tj. komplexní, antiseismický, trvale udržitelný a ekologický). Byl realizován v rekordním čase: pro rodiny, jejichž domy místní úřady prohlásily po otřesech za staticky zcela narušené a určené ke zbourání, bylo postaveno sedm bytových domů (kondominií) po 25 bytech, splňujících moderní, trvale udržitelné a antiseismické požadavky stavebních norem.  Všechny bytové domy byly dány do správy provincie L'Aquila (první z nich již koncem září 2009).

CogEsi je asociace společností, vytvořená pro účely tohoto projektu italským stavebním konsorciem Consorzio esi, zaměřeným na inovační a ekologicky trvale udržitelné stavební projekty (viz www.consorzioesi.com),  a velmi zkušenou a zavedenou stavební společností Co.Ge. Costruzioni Generali (viz www.cogespa.it).

Abruzzský projekt CASE, vedený asociací CogEsi, používá technologii tzv. suché stratifikace, navržené firmou CeP Consulenza e Progetti (která je členem konsorcia Consorzio esi, viz www.consulenzaeprogetti.it). Toto řešení splňuje nejpřísnější antiseismické a ekologické stavební normy: dá se rychle realizovat a umožňuje výstavbu bezpečných budov, které vykazují výraznou úsporu energie a vysoký vnitřní komfort.

Suchá stratifikace, vyvinutá studiem CeP Consulenza e Progetti, je stavební metoda, při níž se vnější zdi budovy vytvářejí skladbou jednotlivých vrstev bioudržitelných prvků tak, že se na nosné ocelové, dřevěné nebo prefabrikované konstrukce kladou desky z vrstvených prvků.  Domy, postavené v rekordním čase (za méně než tři měsíce), splňují přísné jakostní normy a díky použití technicky vyspělých stavebních řešení vykazují maximální úspory energie.

Asociace CogEsi získala tuto zakázku vítězstvím v evropské soutěži a budovy, postavené pro provincii L'Aquila, představují trvale udržitelný architektonický projekt, používající prvotřídní, vysoce funkční materiály, dodané předními výrobci těchto technologií.

Na opláštění budov dodala firma Celenit (se sídlem v italské Padově, člen konsorcia Consorzio esi), izolační panely (pro střechy a stěny) vyrobené z přírodních a ekologických izolačních materiálů a metalizovaných prodyšných membrán DuPont™ Tyvek® Solid Silver. Vysoká izolační kvalita panelů Celenit z přírodních a ekologických izolačních materiálů a membrány DuPont™ Tyvek® Solid Silver byla potvrzena katedrou fyziky padovské univerzity.

DuPont™ Tyvek® Solid Silver je metalizovaná, paropropustná membrána s certifikací CE. Díky svému metalizovanému, nízkoemisnímu povrchu nepropouští v létě dovnitř sálavé teplo a v zimě snižuje tepelné ztráty, ale zároveň zaručuje prodyšnost obalu a výborný rozptyl vlhkosti, čímž významně přispívá ke snižování energetické náročnosti a zvyšování vnitřního pohodlí budov.

Přírodní a ekologické izolační materiály firmy Celenit byly certifikovány italskou asociací pro bioekologickou architekturu ANAB, rakouským institutem pro stavební biologii IBO ve Vídni a německým ústavem pro stavební biologii IBN v Neubeuernu.

DuPont™ Tyvek® Solid Silver se snadno instaluje na střechy i zdi a dobře se snáší s ostatními materiály, použitými při tzv. suché stratifikaci. Chrání budovu před povětrnostními vlivy a zvyšuje její vnitřní pohodlí, čímž v zimě snižuje náklady na vytápění a v letních měsících na klimatizaci.

V některých případech byla pro optimalizaci vlhkosti do vnitřní části panelové konstrukce střech instalována spolu s fólií  Tyvek® Solid Silver parobrzda DuPont™ AirGuard (parozábrana zabraňující vnikání vlhkosti dovnitř konstrukce), aby nedocházelo ke kondenzaci vodní páry uvnitř konstrukce. 

DuPont™ Tyvek® Solid Silver a DuPont™ AirGuard jsou produkty divize DuPont Building Innovations. Ucelená nabídka této divize zahrnuje řadu novátorských řešení od energeticky úsporných systémů až po estetické a trvanlivé řešení povrchů interiérů i exteriérů. Svou bezpečností, trvanlivostí, krásou a energetickou úsporností významně přispívají k rozvoji moderního stavitelství – uplatňují se při výstavbě všech druhů budov a staveb, silnic, mostů a další infrastruktury a též zahrad, ale také při ochraně nebo rekonstrukci současných i historických staveb.