Zdokonalené difuzní fólie DuPont™ Tyvek® slouží a chrání dokonce i v nejdrsnějších klimatických podmínkách

DuPont-Tyvek-Rabothytta3
Difuzní fólie DuPont™ Tyvek® pro použití v budovách byly vybrány pro novou turistickou chatu „Rabothytta“, která se nachází v blízkosti ledovce Okstind v Norsku a byla navržena ateliérem Jarmund/Vigsnæs. Fotografie Hemnes Turistforening, všechna práva vyhrazena.

Dechberoucí krásy dalekého norského severu mají nyní prvotřídní zařízení pro přivítání turistů na úžasném ledovci Okstind. Chata byla objednána ze strany Norwegian Trekking Association (DNT) a navržena ateliérem Jarmund/Vigsnæs Architects (www.jva.no), odlehlá chata „Rabothytta“ byla postavena podle komplexních požadavků tak, aby odolávala drsným a extrémním povětrnostním podmínkám v dané oblasti. Byla navržena v souladu s přírodními tvary krajiny a stává se součástí sítě samoobslužných chat, které mohou pojmout skupiny až třiceti osob s konzumací vlastní donesené stravy.

Protože slouží jako „základní tábor“ pro vysokohorské expedice, vyžadovala konstrukce použití robustních řešení, aby bylo možné zajistit ochranu před prudkým větrem, deštěm, sněhem a ledem pro optimalizaci tepelné funkčnosti a pohodlí v interiéru.  Při stavbě byly použity dva různé druhy difuzních fólií DuPont™ Tyvek® pro zajištění větrotěsného pláště, který je chráněn před vlhkostí, ale umožňuje odpařování vodní páry.

Vnitřní stěny byly obloženy také jedlovým dřevem a tvoří také podlahu chaty, zatímco materiál DuPont™ Tyvek® Soft těsní vnitřní plášť a chrání chatu v průběhu stavby i po jejím dokončení. Velká „vyhlídková“ okna jsou vyrobena ze dvouvrstvého skla s přidáním další vrstvy 13mm tvrzeného skla z vnější strany, které bylo dodáno místním výrobcem Trenor AS.

Konstrukce šikmé střechy se skládá z dřevěných krokví Kerto s izolací obalených fólií DuPont™ Tyvek®, která představuje vzduchotěsnou bariéru pro působení větru a vlhkosti – jedná se tak o zásadní prvek pro ochranu stavby po jejím dokončení a pro zvýšení komfortu v interiéru po ubytování návštěvníků. Další ochrana je zajištěna pomocí materiálu Isola Isokraft, což je extrémně pevná asfaltová fólie s povrchovou úpravou z dřevěných prken Kebony.

Nachází se na 66 stupních severní šířky, ve výšce 1200 metrů nad hladinou moře a 60 km jižně od polárního kruhu a její předností jsou přírodní krásy jejího okolí, které je možné pozorovat z exponovaného místa, které je však chráněno tím nejlepším, co mohou moderní stavební technologie nabídnout. Byla navržena pro zajištění maximální účinnosti a energie je dodávána s použitím vytápěcího systému se spalováním dřeva, dodávka elektrické energie je zajištěna pomocí kombinace solárních panelů, sestavou akumulátorů a síťovým přívodem. Pokud to umožní finanční rozpočet, budou osazeny větrné turbíny.

Svein Arne Brygfeld z Norwegian Trekking Association (www.turistforeningen.no) říká „Robothytta představuje chybějící článek v síti tras a chat v této oblasti, která je důležitým cílem pro turistické, vědecké a vzdělávací expedice. Nabízí nejen cíl a počáteční bod neuvěřitelných zážitků v těchto horách. Pouze organizace jako ta naše má možnost stavět na tak neobvyklém místě – a z úcty k takové příležitosti jsme si zvolili jednu z předních architektonických kanceláří v Norsku, Jarmund/Vigsnæs Architects, abychom mohli realizovat naše skutečně specifické požadavky.“

S ohledem na pozoruhodný šikmý a hranatý vzhled chaty Svein poznamenal „Konstrukce byla koncipována tak, aby odolávala přírodním jevům a dynamicky vzájemně reagovala s okolním prostředím. Je navržena v podobě velké a staré skály v krajině, vystupuje ze svého okolí a současně do něj zapadá. Na celou konstrukci bude dlouhodobě působit silný vítr a v zimním období bude v okolí chaty ležet mnoho sněhu. Chtěli jsme vytvořit vnější podobu, která by odolávala těžkým závějím sněhu, a současně jsme chtěli, aby si návštěvníci mohli vychutnávat magickou scenérii z pohodlí interiéru.“

Svein vysvětluje, že na základě omezeného půdorysu je funkční design chaty nevyhnutelně kompaktní, ale s využitím velmi silné izolace na všech stranách. Konstrukce umožňuje regulovatelné využívání energie, takže menší skupinka může topit pouze v části chaty – to je velmi důležité, protože veškerý materiál jako plyn na vaření, dřevo atd. musí být dopravován vrtulníkem! Schopnost konstrukce zvládat sílu větru je kritická, protože je na jednu stranu chata velmi blízko ledovce a na druhou stranu je umístěna ve strmých horách, kde nejsou neobvyklé rychlosti větru vyšší než 200 km za hodinu.

„Fólie,“ říká Svein, „představují zásadní roli při vyrovnávání se s těmito přírodními podmínkami, takže použití produktu DuPont™ Tyvek® bylo základem našeho návrhu. Dále také, když není chata využívána, může teplota v interiéru klesnout až pod teplotu v exteriéru, takže je ochrana před pronikáním vlhkosti ještě důležitější, než v budovách s regulovaným klimatem.“ 

Chata „Rabothytta“ bude oficiálně otevřena v srpnu 2014, ale Svein podotkl, že již nyní je o ni extrémní zájem, a to jak v Norsku, tak i v zahraničí, a že věří, že nový přístřešek bude patřit mezi nejpopulárnější v zemi.