Nezávislé testy prokázaly vynikající kvalitu meteriálu Tyvek oproti běžně používaným difuzním fóliím

Podstřešní difuzní fólie jsou často vystaveny vysokým teplotám – zvláště u budov s plechovou střechou. To může postupně značně negativně ovlivnit jejich vodotěsnost – stejně jako při přímém působení UV záření během stavby. Protože mohou mít oba faktory za následek ztrouchnivění, hnilobu nebo napadení plísněmi, je zásadním článkem volba řešení, jehož schopnosti účinně odolávat oběma nebezpečím byly dostatečně prověřeny.

V rámci podrobného testu stárnutí, který byl prováděn ve společnosti DuPont, překonaly difuzní fólie Tyvek® ostatní vícevrstvé mikroporézní difuzní fólie v obou aspektech. Během testovacího programu vedeného ze strany SP Technical Research Institute of Sweden bylo zjištěno, že difuzní fólie DuPont™ Tyvek® mohou stále poskytovat účinnou ochranu před vniknutím vody i po vystavení přímému UV záření a trvalým vysokým teplotám.

UV testy

Během stavebních prací, kdy nejsou střecha a stěny dostatečně rychle zakryty nebo když dojde ke zpoždění dokončení, jsou podstřešní difuzní fólie často dlouhodobě vystaveny působení škodlivého UV záření. Vystavení tomuto záření může zásadně snížit vodotěsnost střešní asfaltové fólie.

Cíl: stanovit vodotěsnou funkčnost difuzních fólií Tyvek® difuzní fólie po přímém vystavení UV záření.

Všechny podstřešní difuzní fólie byly vystaveny přímému UV záření, a následně testovány ohledně zajištění trvalé vodotěsnosti dle třídy W1.

Výsledky: Tyvek® znovu potvrdil svoji vysokou trvanlivost a značnou vynikající odolnost vůči UV záření, bez znatelného poškození.

Mikroskopické fotografie z mikroporézních vrstev vícevrstvových difuzních fólií po zestárnutí

Srovnání funkčních vrstev testovaných podstřešních difuzních fólií

Tepelné testy

Dlouhodobé vystavení působení vysokých teplot může mít negativní vliv na zachování vodotěsnosti běžných vícevrstvových difuzních fólií, což může mít za následek hnilobu, napadení plísněmi a jiné potenciální hrozby. Plechová střecha je obzvláště náchylná k hromadění tepla, takže je nutné věnovat výběru správného řešení pro dlouhodobou trvanlivost zvláštní péči.

Cíl: stanovit vodotěsnou funkčnost difuzních fólií® při vystavení horku (90 °C).

Všechny podstřešní difuzní fólie byly vystaveny působení teploty až 90 °C (nad rámec požadavků směrnice CE pro teplotu 70 °C), a následně testovány ohledně zajištění trvalé vodotěsnosti dle třídy W1.

Výsledky: Produkt  Tyvek® znovu potvrdil svoji vysokou trvanlivost a značnou vynikající odolnost vůči teplotám až 90 °C.

V podobě materiálu Tyvek® vyrábí společnost DuPont produkty, které jsou schopny odolávat vysoké intenzitě UV záření a působení vysokých teplot beze ztráty svých ochranných vlastností. To znamená, že volba produktu Tyvek® nemá za následek pouze zachování energetické účinnosti ve všech typech budov, ale také zajištění osvědčené životnosti a dlouhodobé ochrany.

 

                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Špičková funkční vrstva

Tajemství difuzních fólií Tyvek® spočívá v jejich jedinečné struktuře. Vysoce odolná funkční vrstva je šestkrát až osmkrát silnější než u většiny vícevrstvových difuzních fólií a skládá se z tepelně stabilizovaného polyethylenu (PE), čímž je zajištěna spolehlivost, dlouhodobá funkčnost a odolnost vůči UV záření / teplu – aspekty, které konkurence nemůže za všech okolností zaručit.