Plovoucí "CityApps" vybavené prvky z materiálu DuPont™ Corian®

DuPont-Corian-CityApp1_IT
Jedna z iniciativ nadace Floating City Apps: "CityApps" – mobilní multifunkční jednotky, v nichž opláštění vnitřních stěn a nábytkové vybavení má povrch z vysoce moderního materiálu DuPont™ Corian®; design: Waterstudio.NL; foto zhotovila nadace Floating City Apps; všechna práva vyhrazena k designu a fotografiím.

V chudých čtvrtích měst ve třetím světě existuje naléhavá potřeba zajištění vzdělání. Nadace s názvem Floating CityApps vyvinula revoluční koncept pro tento účel: ‘plovoucí’ tedy mobilní, neboli ‘floating’ jednotky, které jsou upevněny na určitém vybraném místě, avšak se kterými je možno podle potřeby snadno pohybovat. 

Iniciativa nadace Floating City Apps: mobilní multifunkční jednotky "CityApps", jejichž opláštění vnitřních stěn a nábytkové vybavení je provedeno z vysoce moderního materiálu DuPont™ Corian®; design: Waterstudio.NL; foto: nadace Floating City Apps; design a foto: všechna práva vyhrazena.
Iniciativa nadace Floating City Apps: mobilní multifunkční jednotky "CityApps", jejichž opláštění vnitřních stěn a nábytkové vybavení je provedeno z vysoce moderního materiálu DuPont™ Corian®; design: Waterstudio.NL; foto: nadace Floating City Apps; design a foto: všechna práva vyhrazena.

Pružné řešení

Každý zná princip softwarových aplikací instalovaných na inteligentních telefonech smartphone. Nadace Floating CityApps při vývoji svého řešení pro chudé čtvrti měst využila stejný princip. „Představte si, že ty chatrče jsou hardware,“ říká Koen Olthuis z Waterstudio.NL, architektonické kanceláře, která je jedním z tvůrců projektu, „a pak do nich můžete přidat funkčnost. Ty tzv. jednotky CityApps Smart fungují jako třída či datové centrum. A jsou vybaveny nejnovějším vybavením, např. tablety a internetovým připojením.”

Jednotky v hotovém provedení

Chudé čtvrti se často nachází v oblastech, kde je spousta vody. A poněvadž tam často bývá jen velmi málo volného prostoru, zvolila nadace mobilní řešení: hotové jednotky, vyráběné v Nizozemsku. Ty přesně zapadnou do standardního přepravního kontejneru a jsou pak odvezeny do místa určení. Po nainstalování jsou okamžitě připraveny k provozu. Vzdělávací materiály ke školicímu kurzu jsou prezentovány na tabletech, které je možno dálkově programovat. 

Bezúdržbové a dlouhodobě použitelné

Jednotky musí vyhovovat některým přísným požadavkům. Především musí vyžadovat jen minimální nebo téměř žádnou údržbu a musí být dlouhodobě použitelné. V takovém případě projektant automaticky volí DuPont™ Corian®, říká Koen Olthuis, který odpovídá za design. „Tento materiál není porézní, takže se ideálně hodí do aplikací s vysokou vlhkostí. Zašpiněný povrch stačí jen opláchnout. To je vše.“

 

Poněvadž DuPont™ Corian® je možno formovat prakticky do jakéhokoli tvaru, je tento materiál také ideálním řešením pro interiéry. Tablety je možno zamontovat a řádně ochránit vestavbou do praktických panelů. Olthuis říká: „Ale současně to vše musí dobře vypadat. Vysoká jakost povrchové úpravy CityApps ukazuje, že bereme obyvatele chudých čtvrtí vážně, a ti se s námi mohou vydat do digitálního světa.“

Investice, která si uchová hodnotu

První CityApps s povrchem z technologicky špičkového materiálu DuPont™ Corian® byly umístěny do jednoho slumu s vysokou vlhkostí. “Zajímavé je to, že nenabízíme obyvatelům peníze, ale konkrétní projekt na dobu, po kterou jej bude třeba,” říká Olthuis. “CityApp určitě nezmění tu přelidněnost a špinavost chudinské čtvrti, ale pro několik stovek lidí to může mít velký význam. Pokud se po nějaké době zjistí, že taková buňka CityApps ztratila smysl, třeba proto, že chudinská čtvrt byla uzavřena, je možno tyto plovoucí jednotky jednoduše odvézt na jiné místo. Investice tedy uchovává svou hodnotu.”

 

Pronajatá stavba

Nadace Floating CityApps je sponzorována řadou dalších podniků. Mezi velmi sociálně odpovědné patří i firma DuPont, která dodává panely DuPont™Corian® zdarma. Přesto však nadace Floating CityApps zůstává zaměřena na obchodní činnost. Zmíněné flexibilní třídy jsou dodávány lokálním vzdělávacím organizacím v chudých čtvrtích za velmi mírný poplatek. “Pokud něco rozdáte zadarmo, tak to nemá žádnou hodnotu,” říká Olthuis. “Proto fungujeme jako leasingová firma. Dáváme možnost lokálním organizacím, aby konaly svou vzdělávací práci s vyšší efektivitou.”