„Classics + Corian®“

DuPont-Corian-Classics1
Instalace „Classics + Corian®“ na pražském Designbloku 2013, foto: Martin Chum, všechna práva vyhrazena.

Sedm historických nábytkových objektů se pod rukama designérů ze studia deFORM a společnosti DuPont změnilo v experimentální katalyzátory času a solitéry, ve kterých se potkává stáří materiálu s dokonalým bezčasím.

Společnost DuPont oslovila k letošní spolupráci v rámci své prezentace materiálu DuPont™ Corian® na Designbloku 2013 mladé designéry Václava Mlynáře a Jakuba Pollága z úspěšného studia deFORM. Tvůrci přicházejí s konceptuálním projektem, ve kterém oživují pomocí materiálu DuPont™ Corian® modernistické kusy nábytku z období třicátých až šedesátých let minulého století. Jejich v podstatě chirurgická práce spočívá v nahrazování nejexponovanějších částí nábytku zbrusu novými komponenty z DuPont™ Corian®. Nic méně, nic více.

Designéři studia deFORM Václav Mlynář a Jakub Pollág přiblížili, jak se jim na projektu pracovalo a jaký mají z výsledku pocit. Jak jste vybírali původní kousky nábytku? Hledali jste cíleně kusy, které byly porušené nebo nefunkční?
Hledali jsme hlavně kusy s charakterem, na kterých bylo cítit dotek času. Prioritou byla blízkost vybraného designu a prostor k tomu, abychom je mohli obnovit.

Při pojmu restaurování si člověk většinou představí snahu zachovat předmět v co možná nejpůvodnější podobě. Vy jste však využili radikálně odlišný materiál – high-tech povrch DuPont™ Corian®. Proč zrovna DuPont™ Corian® a kde jste hledali inspiraci?
Nejpůvodnější podobu jsme zachovali. Originální části nám sloužily vždy jako předloha, někdy dokonce jako forma při tvarovaní těch nových. Zároveň jsme restaurovali vždy jen část produktu, a to tu, která je vystavena největší zátěži, např. u stolu desku. Corian jsme použili hlavně proto, že má dobrou odolnost a vynikající vlastnosti tvarování. DuPont™ Corian® tak produktům zaručí ještě velmi dlouhý život.

Máte již s kombinací DuPont™ Corian® – dřevo zkušenost z jiného vlastního projektu nebo alespoň odpozorovanou z cizího? Jaký máte pocit z jejich výsledné koexistence v jednom předmětu?
Zkušenosti nemáme, celý koncept jsme postavili na kontrastu daných materiálů. Připadá nám skvělé postavit vedle sebe dřevo, které je tak trochu nevyzpytatelné, může být pokaždé trochu jiné a má silný charakter, a Corian, který je vždy perfektní.

Měl výběr materiálu DuPont™ Corian® pro restaurování spíše estetické, nebo funkční důvody? Jak se Vám s ním jako designérům pracovalo?
Vybrali jsme si oba důvody. Na estetické úrovni jsme pracovali s kontrastem DuPont™ Corian® a dřevo. Zato funkčně je DuPont™ Corian® materiál, který se perfektně tvaruje a velmi dobře odolává času. Chtěli jsme tak nejen obnovit zašlou slávu starých produktů, ale i zaručit, že vydrží ještě trochu déle a v perfektním stavu – a to díky materiálu Corian® –, než kdybychom je zrekonstruovali jen zase dřevem.

Přivedla Vás tato zkušenost s DuPont™ Corian® k dalším podobným nápadům, např. v kombinaci s jiným materiálem, než je dřevo? 
DuPont™ Corian® je materiál nekonečně mnoha možností. Již nyní máme nápady na spojení např. s betonem anebo rezavým kovem, ale o tom až příště…
Vyměněné části nábytku jsou přesnými kopiemi svých předchůdců, jsou to duchové připomínající stáří jednotlivých objektů. Často posloužily i jako přesné předlohy k vytvoření nové formy pro výrobu dané součástky. Ve vizuální bezčasovosti a neutrálnosti, kterou DuPont™ Corian® nabízí, získávají produkty zcela nové kvality. Jakési high-tech protézy z DuPont™ Corian® nahrazují již vysloužilé části nábytku, podobně jako v medicíně chirurg nahrazuje části lidského těla. Vlévají do žil starého nábytku novou krev a nechávají vyniknout vlastnosti a kontrast obou. Na jedné straně stojí stárnoucí, někdy i 70 let staré dřevo či kov, a na straně druhé zase stále mladý a čistě bílý DuPont™ Corian®. Jako by se design zastavil v čase. Tvarové mistrovství modernistických tvůrců se zvěčnilo v nových, precizně očištěných objektech.

Průvodce výstavou
Konferenční stolek s výpletem, Dřevopodnik Holešov, cca 1960 

Dřevopodnik Holešov se stal během šedesátých a sedmdesátých let důležitou laboratoří pro vznik řady experimentálních nábytkových solitérů, zejména podle návrhu Jana Bočana, Zbyňka Hřivnáče nebo Jana Šrámka. Malý konferenční stolek s výpletem patří mezi umírněnější příklady jejich dobové série.

Funkcionalistická židle, Mart Stam, 1920–1930
S objevením trubkového nábytku v německém Bauhausu se spustila lavina s tvorbou radikálně moderních trubkových židlí, které se staly nedílnou součástí dobových funkcionalistických interiérů. Kouzlu inovativního kovu podlehla i značka Thonet, která do té doby vyráběla pouze dřevěný nábytek. Tato židle je pravděpodobně dílem nizozemského designéra Marta Stama.

Konferenční stolek, Karel Koželka, Antonín Kropáček, 1944
Karel Koželka a Antonín Kropáček patří mezi málo známé architekty, kteří během čtyřicátých a padesátých let udrželi i přes velký politický tlak alespoň myšlenkový kontakt se západním vývojem designu. Jejich dekorativní tvorba, stojící na pomezí předválečného funkcionalismu, historismu a nastupující organické moderny, je toho skvělým příkladem. Potvrzuje to i udělení stříbrné medaile za jejich konferenční stolek na milánském Triennále v roce 1946.

Stůl, Dřevotvar Praha, cca 1960
Až na nešťastné nekvalitní materiálové provedení nelze tomuto jídelnímu stolu v podstatě nic vytknout. Nadčasová forma představuje v dějinách moderního designu konstantu, která se objevuje napříč styly i historickými obdobími.

Křeslo, Interiér Praha, cca 1960
Elegantní polstrované křesílko s elementární nožní konstrukcí se formálně blíží dobovým skandinávským předlohám, pro které jsou i charakteristické organicky vytvarované područky, podobné, jaké nalezneme i u tohoto typického československého interiérového produktu šedesátých let.

Židle s područkami, cca 1940
Mohutná dřevěná židle s polstrovaným sedákem a oblými područkami reprezentuje běžnou nábytkovou produkci třicátých až padesátých let. Podobný typ židle byl často určen pro veřejné prostory, zejména kavárny a restaurace.